top of page
POZADI_WEB.jpg
VÝSTAVA

 

Velkolepá výstava TUTANCHAMON - JEHO HROBKA A POKLADY vás přenese do starověkého Egypta. Vydejte se na fantastickou cestu do minulosti a odhalte největší archeologický objev světa tak, jak jej neprezentuje žádné muzeum na světě.

Uvidíte pohřební komory a poklady samotného faraona v naprosto unikátní expozici: jsou uspořádané přesně tak, jak je před více než 100 lety objevil archeolog Howard Carter.

Výstava TUTANCHAMON - JEHO HROBKA A POKLADY představuje jedinečný příběh tohoto senzačního nálezu. 

Na ploše více než 2000 m² čeká návštěvníky přes 1000 exponátů, grafik, videí a vše podrobně popisuje bezplatný zvukový průvodce.

Velkolepou výstavu si už během zastávek mezi Curychem, Dublinem, Bruselem, Madridem, Soulem a Paříží prohlédlo a zamilovalo více než 6 milionů návštěvníků.

Praha ale přináší naprostou novinku: imerzivní expozici, v níž vás technologie rozšířené reality doslova vtáhne do světa starověké egyptské mystiky, posvátných obřadů a uctívaných bohů. 

„Poprvé od samotného objevu Tutanchamonovy hrobky je zde výstava, která umožňuje svým návštěvníkům znovu objevit poklady a pohřební předměty přesné v takovém uspořádání, jak byly odhaleny v roce 1922.“
(Dr. Wilfried Seipel, egyptolog a bývalý ředitel Vídeňského muzea výtvarných umění).

_MG_7588-HDR.jpg
HOWARD CARTER – ARCHEOLOG, UMĚLEC A OBJEVITEL NEJVĚTŠÍHO ZLATÉHO POKLADU STAROVĚKU

Biografie Howarda Cartera je mezi archeology jedinečná. Jako talentovaný kreslíř kopíroval již v 17 letech barevné malby v hrobkách středního Egypta. Brzy poté zahájil první vykopávky pod vedením svého učitele Flinderse Petrieho.

 

V roce 1900 se Carter, talentovaný mladý archeolog, stal hlavním inspektorem Egyptské památkové služby. Jen o několik let později ukončila jeho hádka s turisty Carterovu úspěšně rozjetou kariéru. V roce 1909 pak Howard Carter zahájil spolupráci s lordem Carnarvonem.
 

Carter nakonec lorda přesvědčil, aby společně zahájili velmi speciální projekt: hledání hrobky zapomenutého faraona Tutanchamona v Údolí králů. Lord Carnarvon financoval tento podnik pět let od roku 1917, ale bezvýsledně. Chystal se  hledání ukončit, ale v listopadu 1922, během poslední sezóny vykopávek, měl Carter konečně štěstí. Lordu Carnarvonovi i celému světu tak přestavil svůj senzační nález. Všichni byli naprosto ohromeni. Objev rozpoutal bezprecedentní mánii po starověkém pokladu a skutečnou Tutanchamonovu "horečku", která ovlivnila celou éru zlatých dvacátých let i mnoho následujících desetiletí.

„Vidím úžasné věci!“

HOWARD CARTER, 1922

Tutankhamun_02 - 2018-08-06T104320.887798Z (kopie).JPG

Výstava TUTANCHAMON - JEHO HROBKA A POKLADY nabízí jedinečný zážitek. Mnoho artefaktů z „Carterovy místnosti“ nebylo ještě nikdy v muzeích prezentováno a některé originály ani nesmí opustit hranice Egypta. Proto byly pomocí speciálních technologií a pod dohledem předních světových odborníků precizně vytvořeny dokonalé kopie, které tak zpřístupňují unikátní Carterův nález návštěvníkům. 

UNIKÁTNÍ VÝSTVA O ŽIVOTĚ FARAONA
_MG_7615-HDR.jpg

Tutanchamon nastoupil na trůn v roce 1332 př.n.l. ve věku 9 let jako jeden z posledních králů 18. dynastie. Jeho otcem byl kacířský král Achnaton, jméno jeho matky je dodnes neznámé. Podle posledních studií trpěl mladý král vážnými nemocemi. Nejvýznamnějším úspěchem jeho vlády bylo odmítnutí radikálních náboženských reforem jeho otce, které destabilizovaly zemi, a proti kterým se bouřili kněží.

Jeho smrt je dodnes záhadou. Tutanchamon zemřel po devíti letech na trůně, pravděpodobně na infekci způsobenou otevřeným zraněním levé nohy.

TUTANCHAMON - KRÁL A JEHO DOBA​
Tutankhamun_05 (kopie).JPG

Egyptská umělecká díla fascinují celé generace odborníků i laiků a přitahují pozornost po celém světě. 

Výstava TUTANCHAMON – JEHO HROBKA A POKLADY chce přiblížit nejen příběh samotného objevení hrobky, ale i každodenní život dělníků a řemeslníků. To umožňuje řada unikátních a originálních předmětů, které dosud nebyly vystavovány, a které skutečně používali stavitelé starověkých hrobek panovníků, zřejmě i té Tutanchamonovy.

Díky nim prožijete autentický příběh dávných Egypťanů i objevitelů jejich kultury, plný vzrušení a dobrodružství.

Některé předměty ze zlatého pokladu faraona Tutanchamona ale nesmí nikdy vycestovat ze své domoviny, proto vznikly za dohledu egyptských úřadů přesné kopie, které umožňují obdivovat dovednosti a umělecké cítění starověkých Egypťanů i návštěvníkům v Praze. 

ORIGINÁLY I PRECIZNÍ REPLIKY VYTVOŘENÉ UMĚLCI ZA DOHLEDU EGYPTSKÝCH ÚŘADŮ
Tutanchamon_2-58.JPG
bottom of page