top of page
Nejvzácnější exponáty
Zlatá maska

 

Zlatá maska je ikonou všech archeologických nálezů světa. Je z čistého zlata, ozdobená polodrahokamy a váží přes 11 kg. Znázorňuje starověký egyptský ideál krásy božského vládce, kterému podle současných výzkumů ale Tutanchamon rozhodně neodpovídal. 

_MG_7615-HDR.jpg
Tutanchamonovy rakve

 

Tutanchamon byl uložen ve třech rakvích. Vnější rakev byla z cedrového dřeva, byla bohatě zlacená. Prostřední rakev byla vykládaná polodrahokamy a sklem, které naznačovaly ptačí peří. Tyto symboly měly zajišťovat ochranu při přechodu do posmrtného života. Vnitřní rakev je z ryzího zlata, váží 110 kg a uvnitř této rakve byla uložena Tutanchamonova mumie, zalitá v pryskyřici, ozdobená zlatou maskou a mnoha dalšími amulety a pektorály (šperky).

_MG_7588-HDR.jpg
Zlatý vůz

 

Zlatý vůz je dokladem, jak se Egypťané dokázali rychle pohybovat po poušti. Jeho lehká konstrukce unesla 2 jezdce – vozataje a bojovníka nebo lovce. Do vozu byli zapřaženi dva koně. Na dobových malbách je však často na voze zobrazován pouze jeden jezdec, což přináší mnoho otázek, zda bylo možné vůz zároveň řídit a zároveň při tom střílet z luku. Existují spekulace, že právě při této lovecké zábavě se mladičký faraon zranil.

Tutankhamun_05 (kopie).JPG
Anup

 

Šakalí bůh hlídá faraonovu pokladnici plnou zlatých šperků. Anup je zobrazován jako člověk se šakalí hlavou nebo jako černý pes podobný právě šakalovi s výraznýma ušima. Anup je strážce podsvětí a váží srdce zemřelých.

13662126_10155140878463881_1313717853820933955_o.jpg
Zlatá schrána na faraonovy kanopy

 

Alabastrové kanopické nádoby, ve kterých byly vloženy další miniaturní zlaté nádoby ve tvaru rakve, a v nich byly teprve uloženy Tutanchamonovy vnitřní orgány. Zachování vnitřních orgánů bylo při mumifikaci nesmírně důležité. Měly totiž panovníkovi sloužit i v posmrtném životě.

king-tut-canopic-shrine.jpg
Zlatý trůn

 

Výzdoba trůnu podává krásné svědectví o láskyplném vztahu Tutanchamona k jeho ženě. Na opěradle trůnu je vyobrazena právě Anchesenamon, faraonova manželka, jak ho potírá vonnými oleji. Tento výjev není úplně obvyklý právě na oficiálním trůnu faraona.  Anchesenamon byla faraonovou nevlastní sestrou a její matka možná byla slavná kráska starověku – Nefertiti.

Tutanchamon_2-58.JPG
king-tut-canopic-shrine
king-tut-golden-mummy-cases-01
king-tut-golden-mummy-cases-03
king-tut-children-interacting-with-mummy
IMG_6240_print_maxsize_300DPI_AdobeRGB
bottom of page